Należy wiedzieć, że obecne przepisy lepiej chronią kupujących u dewelopera – na rynku pierwotnym. Nabywcy są bezpieczniejsi w razie problemów finansowych dewelopera. Utworzono bowiem Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. A co istotne, nieruchomość musi być kupowana w ramach umowy deweloperskiej. Ochrona kupującego trwa aż do ostatecznego odbioru zakupionego lokalu. Dotyczy ona upadłości dewelopera. Jak również i banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, na którym to rachunku gromadzone są środki wpłacone przez klientów dewelopera.
O nabywaniu nieruchomości od dewelopera
Zdarza się, że deweloper ogłasza upadłość i nie będzie mógł kontynuować inwestycji. Albo nabywca odstępuje od umowy, ponieważ deweloper nie przeniósł na nabywcę własności lokalu lub też nie usunął was istotnych w określonym terminie. Obecnie, właśnie w takich sytuacjach, będzie można ubiegać się o zwrot (nawet do 100 procent) zainwestowanych na zakup danego mieszkania czy domu środków. Do obsługi danej inwestycji i rozliczeń z klientami deweloper powinien otworzyć w banku rachunek powierniczy.
Jeśli bank prowadzący taki rachunek upadnie, środki zgromadzone na tym rachunku są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zgodnie z ogólnymi zasadami ochrony środków gromadzonych na rachunkach bankowych tzn. w razie upadłości banku przysługuje zwrot do 100 tysięcy euro za wszystkie środki danego klienta w danej instytucji. Obecnie zwrot wpłaconych na zakup środków jest także możliwy w razie upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy i niepokrycia całości środków zgromadzonych na tym rachunku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy na portalu https://www.prawicowi.pl/.
Dodatkowa uwaga – ochrona obejmuje tylko te umowy deweloperskie na domu i mieszkania, które zawarto nie wcześniej niż 1 lipca 2022 roku. Dodatkowo mieszkanie, dom muszą być zlokalizowane w inwestycji, w której deweloper zaczął sprzedawać lokale dopiero od 1 lipca 2022 roku.